top of page
  • תמונת הסופר/תמב"ס

קיליאן אמבפה נפגש עם אחד מבעלי ליברפול - האם יחצה את התעלה?

עודכן: 29 ביולי 2019

קיליאן אמבפה נפגש עם אחד מבעלי ליברפול, לברון ג'יימס המחזיק שני אחוזים מהקבוצה. על מה דיברו השניים? האם לברון ניסה לשכנעו לעבור למרסיסייד כדי שהפנומן הצעיר ינסה את כוחו מול הטובים בעולם ולא יסתפק בתואר מלך הביצה הצרפתית? האם כדאי לליברפול להשקיע כסף בהבאתו?


אמבפה הוא אחד מכישרונות הענק שצמחו בשנים האחרונות בכדורגל, והוכיח את יכולותיו בגביע העולם העולם בשנה שעברה, ובליגת האלופות השנה. שוויו בשוק ההעברות, במיוחד לאור גילו הצעיר (20) נאמד במאות מיליוני יורו.


גם אם ליברפול מעוניינת בשירותיו של אמבפה, כיצד יצליח המועדון לגייס את הכספים הדרושים למימון רכישתו והשכר העצום שבוודאי ידרוש?


שאלה זו במקומה במיוחד לאור העובדה כי בניגוד לסיטי, אשר זכתה באליפות בפרמייר ליג תוך שהיא לכאורה עוברת על חוקי ה - Fifa Fair Play (ונמצאת תחת חקירה של אופ"א), ליברפול מעוניינת לפעול לפי לפי הכללים.


אלא, ששמועות החלו לרוץ מייד לאחר זכיית ליברפול בליגת האלופות, לפיהן ליברפול צפויה להעשיר את קופתה בסכומי עתק, עקב מעברו לריאל מדריד של החלוץ הפורה מוחמד סלאח.


רב סרן שמועתי מודח מהצבא


מייד לאחר משחק גמר ליגת האלופות שנערך השנה (2019) במדריד, שאל עיתונאי מקומי את סלאח האם במקרה "מתחשק לו" להישאר במדריד ולשחק את משחקי הבית בעונה הבאה בברנבאו. תשובתו האניגמטית של סלאח "אני לא יכול לדבר עכשיו על העתיד שלי" הציתה את גל השמועות.


עיתונות הספורט הספרדית, שידועה בתגובותיה המדודות והשקולות ללא כל שמץ של מלודרמטיות, נאחזה בתשובתו הלא ברורה של סלאח והחלה ללבות את אש הספקולציות. כדאי להזכיר כי לעיתונים ה-AS ו-MARCA הספרדים יש רוטינה קבועה של הפעלת מכבש פרסומים כדי לשכנע שחקנים לעבור לשחק בריאל מדריד או בברצלונה.


כך למשל, באפריל 2019 ה-AS פרסם כי חתול שחור עבר בין קלופ וסלאח משום שהשחקן רוצה לעבור למדריד . תגובתו של מנהלו של סלאח הייתה הולמת - Talking out of their AS again I see...


כמובן שהשמועות השמועות תפסו תאוצה על רקע העונה הכושלת של הבלנקוס, ודרישת מאמנה החדש-ישן זינדין זידאן שיעמוד לרשותו תקציב רכש עצום של 500 מיליון יורו על מנת לבנות מחדש את סגל השחקנים, במיוחד בחלק ההתקפי שהיה אנמי במהלך מרבית העונה (סנונית ראשונה כבר הגיעה לבירת ספרד – אדן הזאר מצ'לסי).


מוחמד סלאח במדי ליברפול
מוחמד סלאח - מוריד את הקוף מהגב לאחר שער בגמר ליגת האלופות

וכך, האש לובתה על ידי העיתונות הספרדית והתפשטה כמו בשדה קוצים. סכומים שונים נזרקו לחלל האוויר וההסכמה הכללית הייתה כי ידרשו בין 150 מיליון פאונד ל-175 מיליון פאונד כדי לרכוש אותו, במיוחד משום שלסלאח אין סעיף שחרור בחוזה. סכום זה עוד צפוי לעלות לאחר שנודע כי יובנטוס – שמוכנה לשלם כמעט כל סכום כדי לזכות בליגת האלופות – מעוניינת אף היא בשחקן.


אין ספק שמכירת סלאח ב-175 מיליון פאונד בתוספת כספים נוספים שייכנסו לקופתה של ליברפול ממכירת שחקנים אחרים (מיניולה, לוברן, ו-לאלנה אשר כרגע אין להם מקום בסגל, ולפחות עוד שניים-שלושה שחקני התקפה צעירים שרוצים לעזוב כדי לקבל דקות משחק למשל), יסייעו למועדון לגייס את המשאבים הדרושים לצורך רכישת אמבפה, שבזמן האחרון מביע חוסר שביעות רצון בפריס.


אולם, על רקע כל המהומה, סלאח בעצמו, שחתום בליברפול עד 2023, כמעט ולא הגיב, אולם לפי "מקורביו" הוא דחה בנימוס את פניותיה של ריאל מדריד כדי לנסות ולזכות בפרמייר ליג בעונה הבאה, מתוך כוונה לשקול שוב את המעבר לבירת ספרד בקיץ 2020. בכך נסתם הגולל, ככל הנראה, על מעברו של סלאח למדריד ועל היכולת של ליברפול לגייס את הכספי הדרושים להבאתו של אמפבה לעיר הצפונית.

האם בכלל כדאי לאלופת אירופה למכור את סלאח ולרכוש את אמבפה?


ובכל זאת, כתרגיל תיאורטי, נבחן את ביצועי השחקנים וננסה להשיב לשאלה האם כדאי לליברפול למכור כבר עכשיו את סלאח, ולנסות להביא את אמבפה.


נתחיל בפעולות התקפה חיוביות בליגה המקומית ובליגת האלופות (כל הנתונים מנורמלים ל-90 דק') – מדובר מספרים מאוד דומים עם יתרון קל לאמבפה (הליגה הצרפתית פחות תחרותית מהליגה האנגלית דבר שמשפיע מאוד על הנתונים):לעומת זאת, כאשר בוחנים את הפעולות השליליות של שני השחקנים – אנו רואים שסלאח טועה הרבה יותר מאמבפה, גם אם מתחשבים בכך שאמבפה משחק מול שחקני הגנה פחות איכותיים בליגה הצרפתית:האם הפערים בין ביצועי השניים מצדיקים השקעה כה עצומה במשאבים הנדרשים כדי לרכוש את אמבפה? ובכן יש נתון מרכזי שמצדיק את ההשקעה – גיל השחקן. סלאח בן 27 הנמצא כרגע בשיאו כשחקן, יחווה ירידה חדה במספרים בעוד כשנתיים-שלוש. לעומת זאת אמאפה בן 20 בלבד, שרק יתחיל לגרד את שיא כשרונו בעוד 3 - 4 שנים!


המסקנה היא שאם יש הזדמנות להחליף שחקן התקפה בן 27 בשחקן התקפה בן 20, כאשר ביצועיהם באותה נקודת זמן דומים, כדאי לנצלה – ההשקעה תשתלם לטווח ארוך. אזהרה חשובה: כדאיות הרכישה תלויה גם באופיו ובאגו של השחקן, שכן אם המעבר של אמבפה לליברפול משמעו הרס התלכיד המיוחד שבנה יורגן קלופ - ייתכן שהנזק לקבוצה יעלה על התועלת מביצועיו האינדיבידואלים של השחקן.

363 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page